استفاده درست از انواع رنگ ها در دکوراسیون خانه

 

 استفاده درست از انواع رنگ ها در دکوراسیون خانه

 

امروزه دکوراسیون، چیدمان و طراحی داخلی منازل مسکونی به یکی از نکات ظریفی تبدیل شده که هر زن و شوهر کم و بیش با ذوقی را به داشتن منزلی زیبا در فضایی دلپذیر ترغیب میکند یکی از اصول ابتدایی دکوراسین، استفاده از رنگ های مختلف در جای مناسب است. متخصصان دکوراسیون و خانه آرایی در مورد اصول بکارگیری رنگ در دکوراسیون منازل و سمبل رنگ های گوناگون توصیه  هایی ارایه می کنند. آنها معتقدند هر رنگ تاثیر خاص روی فضای محیط و به تبع روی ذهن آدمی می گذارد. این افراد در مورد رنگ  های گرم می گویند: 

-  رنگ قرمز، گرما، انرژی،  خطر، خشونت و هیجان را القا می کند و به هیچ وجه لازم نیست تا رنگ یک اتاق کاملا قرمز باشد تا شما دچار چنین احساساتی شوید و بنابراین هرگز در یک اتاق، اجازه ندهید قرمز رنگ غالب باشد چون پس از مدتی عصبی خواهید شد.-  رنگ زرد، درخشش و شادی را القا می کند و تا حدی محرک است، موجب بالا رفتن حافظه، قدرت تمرکز و وضوح می شود، سمبل ثروت و دارایی است و نگاه را به سمت خود جذب می کند.

-  رنگ نارنجی، رنگ شادی و زنده کننده رنگ و بوی میوه های بومی و میوه های فصل پاییز است. موجب آزاد شدن هیجانات، از بین رفتن افسردگی و ایجاد خلق و خوی دوست داشتنی می شود. در صورتیکه در استفاده از آن افراط کنید، حس ابتذال و پیش پا افتادگی را القا می کند.

در طرف مقابل، در مورد رنگ های سرد اعتقاد این افراد چنین است: 

-  رنگ آبی، رنگی خنک و آرامش بخش است و سبب ابتکار و الهام می شود. رنگی معنوی و یادآور صلح، اعتماد و امنیت است.

-  رنگ سبز، یادآور برگ درختان، چمن ها و جنگل است و به همین دلیل به آن سمبل زندگی می گویند. رنگی ایده آل برای القای حس تعادل و تمرکز است. 

-  رنگ بنفش، آرامش، نوازش، عشق، تخیل و تمایل را القا می کند.

این کارشناسان در مورد رنگ  های خنثی خاطر نشان می کنند: 

-  کرم، شیری، عسلی، قهوه ای و خاکستری، جوی آرام، صاف و روشن را به وجود می آورند و سفید سمبل پاکی و روشنی است. ارزش دیگر رنگ ها را بالا می برد و فضا را بزرگ تر نشان می دهد. بطور تقریبی رنگ سفید تقریبا با تمامی رنگ ها هماهنگی دارد. همچنین سیاه، سختی و سلطه جویی و حس در خود فرورفتگی، ناراحتی و فروتنی را القا می کند. در صورتی که به افراط مصرف شود، سبب بروز افسردگی خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید